Alergolog Białystok

Prywatne wizyty u Alergologa Dziecięcego. Klinika w Białymstoku.

Jestem doświadczonym lekarzem specjalistą, którego obszarem zainteresowań są wszelkiego rodzaju schorzenia alergiczne i autoimmunologiczne u dzieci. Zapewniam pełną opiekę nad młodymi pacjentami, diagnozuję i leczę ich schorzenia oraz przeprowadzam wszelkiego rodzaju badania niezbędne przy określeniu skali problemu w takich chorobach jak astma, egzema, alergie pokarmowe, katar sienny i inne schorzenia autoimmunologiczne. Jestem do Państwa dyspozycji każdej porze i służę pomocą i radą w stosunku do każdego problemu jaki będą Państwo mieli w związku z chorobą Waszego dziecka.

Alergie na kurze jaja.

Kurze jaja są jednym z najczęściej występujących alergenów, wywołujących reakcje immunologiczne organizmu u dzieci. Pierwsze objawy alergiczne pojawiają się zazwyczaj w przeciągu kilku minut, najpóźniej kilku godzin od zjedzenia produktów zawierających jaja. Schorzenie to może pojawić się w okresie niemowlęcym.  Wielu przypadkach dziecko wyrasta z niego w wieku dojrzewania, choć zdarzają się przypadki, że dolegliwość ta dotyka i osób dorosłych.

Objawy alergii na jaja bywają bardzo zróżnicowane i u każdego mogą mieć zupełnie różny przebieg. Niektórzy cierpią z tego powodu na wysypkę oraz inne zmiany skórne. Inne osoby mają stany zapalne śluzówki zatok albo nosa. Jeszcze inni skarżą się na problemy gastryczne i ze strony układu pokarmowego takie jak wymioty czy biegunka. Inne pojawiające się objawy to także kaszel, duszności oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej. Bardzo rzadko zdarza się także, że zjedzenie produktów zawierających jaja powoduje wstrząs anafilaktyczny. W tym wypadku należy jak najszybciej uda się do lekarza gdyż stan ten jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Objawia się dusznościami, nudnościami, bólami brzucha, niskim ciśnieniem krwi, zawrotami głowy a także stanami utraty świadomości.

Alergia pokarmowa jaką jest nietolerancja jaj kurzych, nie powinna być lekceważona. Nawet w przypadku łagodnych objawów należy być czujnym gdyż każde kolejne reakcje mogą mieć już inny, silniejszy przebieg. Dobrze jest w takim wypadku mieć pod ręką zastrzyk adrenalina, którą podaje się w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej.

Podstawą w skutecznej walce z tym rodzajem alergii jest eliminacja jaj z codziennej diety. O ile bezpośrednie wykluczenie tego produktu to nie problem to jednak należy pamiętać, że jaja są obecne w wielu innych produktach. Nawet śladowe ilości alergenu mogą spowodować odpowiedź immunologiczną organizmu. Należy więc unikać majonezu, naleśników, makaronów, sosów, tostów, ciast, chleba. Należy czytać etykiety i sprawdzać czy jaja nie są składnikiem w nawet niepozornych produktach. Obecność jajek można stwierdzić jeśli występują takie składniki jak lecytynam liozym czy fosfoproteina.

Jajka to źródło białka. Stanowią ważny element diety, zwłaszcza wśród dzieci. Białko można uzupełniać innymi produktami odżywczymi. Będą to: pierś z kurczaka, ryby, pierś z indyka, fasola, tofu. Niedobory białka uzupełniają też wszelkiego rodzaju twarogi.