Alergolog Olsztyn

Prywatny Alergolog Dziecięcy w Olsztynie – diagnoza chorób oraz leczenie.

Jestem alergologiem dziecięcym. Zajmuję się  diagnozowaniem, zapobieganiem, leczeniem dzieci cierpiących na choroby związane z alergiami. Zajmuję się również chorobami układu immunologicznego oraz takimi schorzeniami jak katar sienny, astma, choroby autoimmunologiczne, egzema itp. Jestem doświadczonym lekarzem i zapewniam kompleksową opiekę zdrowia Państwa dzieci. Przeprowadzam również zabiegi i testy alergiczne min. Testy skórne czy te związane z alergią pokarmową.

wiosna nie musi oznaczać kolejnego sezonu z walką z alergią

Występowanie u dzieci alergii na sierść zwierząt

Jedną z częściej występujących alergii jest bez wątpienia ta związana z sierścią zwierząt. Wśród nich prym wiedzie alergia na sierść psa. Nie wszyscy wiedzą, ale nie tylko ona jest przyczyną objawów alergicznych. Uczulająca może być także psia ślina, mocz, naskórek oraz odchody. Osoby, które wcześniej już były uczulone lub cierpią na alergię, zwłaszcza dzieci, chcąc przygarnąć czworonożnego przyjaciela, powinny najpierw zasięgnąć porady lekarza alergologa. Takie osoby mają dużo większą wrażliwość na wszelkie alergeny w tym i na pochodzące od zwierząt.

Innymi czynnikami, które mogą determinować uczulenie na psa mogą być wrodzone predyspozycje do alergii, zanieczyszczenia środowiska a także duża ilość konserwantów oraz sztucznych składników w żywności.

Pies, podczas codziennej normalnej aktywności zostawia po sobie duże ilości alergenów. Dodatkowo, gdy ma długą sierść, istnieje ryzyko że przeniesie na niej dodatkowe alergeny ze środowiska.

Alergia na psa zazwyczaj w swym przebiegu wygląda podobnie jak alergia na pyłki. Spowodowane jest to tym, że większości psich alergenów, podobnie jak pyłki, unosi się w powietrzu. Powoduje to więc alergię wziewną. W przypadku alergii kontaktowej, np. polizania przez psa, może wystąpić wysypka lub zaczerwienienie. Ogólnie jednak alergia na psa objawia się zapaleniem spojówek, silnym katarem, napadami astmatycznymi, wypryskiem alergicznym, pokrzywką oraz obrzękiem naczynioruchowym. Nawet mała ilość alergenu wystarczy do wystąpienia objawów.

Eliminacja bądź ograniczenie objawów alergii na psa, mogą być trudne. Polegają one na pozbyciu się z otoczenia wszelkich uczulających alergenów. Najkorzystniej jest nie posiadać czworonożnego przyjaciela, jednak czasem jest to zbyt drastyczny krok, zwłaszcza w przypadku dzieci. Dobrze jest więc często myć psa i czesać, pozbyć się dywanów i wykładzin, w których gromadzą się alergeny i wymienić je na łatwe do sprzątnięcia panele. Warto także leczyć wszelkie choroby naskórka u psa, gdyż to on właśnie jest najsilniejszym powodem alergii. Odczulanie zazwyczaj jest niezalecane. Jego skuteczność jest zdecydowanie niższa niż w przypadku odczulania na pyłki, choć w niektórych przypadkach może być pomocne.