Alergolog Płock

Prywatna klinika alergologii dziecięcej w Płocku.

Jako lekarz alergolog jestem do Państwa całodobowej dyspozycji. Zajmuję się chorobami alergicznymi i dzieci. W kręgu moich zadań zawodowych znajduje się wykrywanie, leczenie i opieka nad dziećmi, które cierpią na wszelkiego rodzaju schorzenia autoimmunologiczne takie jak alergie, egzemy, katary sienne, astmy i inne podobne choroby. Jestem doświadczonym lekarzem, który zna się na swoim fachu i doskonale wie jak pomóc Państwu i Państwa dziecku w skutecznej walce z chorobą. Wykonuję również testy skórne oraz inne zabiegi pozwalające skutecznie zdiagnozować problem a w rezultacie podjąć skuteczną terapię.

leczenie alergii na mleko - porady płockiego specjalisty

Co robić w przypadku alergii na mleko modyfikowane

Częstą alergią występującą u małych dzieci jest bez wątpienia alergia na modyfikowane mleko.  Polega ona na uczuleniu na białko mleka krowiego, które zawierają mieszanki modyfikowane, podawane dziecku. Ryzyko wystąpienia tego typu alergii zmniejsza się gdy wcześniej dziecku podaje się mleko hipoalergiczne HA, które również zawiera białko mleka krowiego ale w zdecydowanie bardziej przyswajalnej dla organizmu formie.

Diagnoza alergii na mleko modyfikowane u niemowląt jest bardzo ciężka do przeprowadzenia. Organizm małego człowieka cały czas się rozwija. Często pomocne w diagnozie są takie objawy jak częste kolki, bóle brzuszka, wymioty, brak apetytu, katar a nawet kaszel. W przypadku wątpliwości pediatra może zalecić dietę bezmleczną dla maluszka. W przypadku gdy występujące objawy ustąpią bez wątpienia mamy do czynienia z alergikiem. Szczęśliwie alergia ta zazwyczaj ustępuje około 2-3 roku życia. Po tym okresie można zacząć wprowadzać naszemu maluszkowi powoli produkty mleczne, początkowo w postaci łyżeczki jogurtu dziennie i obserwować. Jeśli pojawią się objawy alergiczne należy skontaktować się z pediatrą alergologiem.

Dzieci uczulone na mleko modyfikowane mogą z powodzeniem pić mieszanki mleko zastępcze, przepisane przez lekarza. Pierwsze efekty zmiany mleka modyfikowanego na mieszanki mleko zastępcze widać po około 2-3 tygodniach. Najodpowiedniejsze wydaje się karmienie dziecka piersią. Mleko matki bardzo rzadko jest przyczyną alergii i stanowi najlepszy i najwłaściwszy rodzaj pokarmu, podawanego małemu dziecku. Nie warto natomiast podawać dziecku mleka sojowego, które również często wywołuje reakcje alergiczne a także mleka koziego, zbyt ubogiego w witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego rozwoju naszego maluszka. Bezwzględnie należy też powstrzymać się od podawania dziecku substytutów mleka krowiego, gdyż zawarte w nich białko uczula tak samo. Do produktów niezalecanych w diecie dzieci uczulonych na mleko zaliczyć możemy: jogurty, kefiry, krakersy, toffi, mleczne czekolady a także niektóre pieczywa i ciastka.