Dermatolog Łódź

Prywatna klinika w Łodzi. Dermatolog Dziecięcy – diagnostyka, zalecenia, leczenie.

Piegi to zaburzenie w obszarze rozłożenia barwnika w skórze. Powstaje ono ta skutek szybko występującej syntezy melatoniny poprzez melanocyty. Piegi mogą mieć dwie formy: zwykłą oraz wywoływaną przez promienie słoneczne. Te pierwsze są zazwyczaj małe, okrągłe i zabarwione na jasnobrązowo. Piegi powstające na skutek działania promieni słonecznych są zdecydowanie ciemniejsze, mające nieregularne brzegi a także większe od tych występujących naturalnie. Pojawiają się najczęściej na górnej części pleców oraz na ramionach czyli miejscach, szczególnie narażonych na ciągłe wystawienie na światło słoneczne.

Piegi pojawiają się najczęściej na nosie, policzkach, ramionach, czole czy barkach. Promienie słoneczne uaktywniają melanocyty i zmuszają je do pracy. Przez to wystawianie na promienie słoneczne zwiększa intensywność występowania piegów. Zima piegi są zdecydowanie mniej widoczne. Piegi często mają swój początek w genetyce. Dzieci w wielu przypadkach dziedziczą je po rodzicach. Pojawiają się dopiero w pewnym okresie życia. Niemowlęta nie posiadają piegów. Na zmiany tego typu najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji skóry, zwłaszcza z zielonymi oczami i rudymi włosami.

Dzieci mające piegi są dużo bardziej narażone na poparzenia słoneczne niż ich rówieśnicy, którzy piegów nie posiadają. Mimo faktu, że piegi są uwarunkowane genetycznie, można skutecznie zapobiegać ich powstawaniu. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze najważniejsze jest rozważne wystawianie skóry na promienie słoneczne, zwłaszcza w okresie letnim. Dzieci powinny w lato zostać w domu, mniej więcej w godzinach 10-16, kiedy to słońce świeci najsilniej. Należy chronić twarz i głowę dziecka np. poprzez noszenie kapelusza. Konieczne jest także stosowanie kremów z filtrami, które chronią skórę przed szkodliwymi działaniami promieniowania słonecznego. W lato zakładajmy też dzieciom jasne, przewiewne ubrania, które dodatkowo zakrywają skórę.

O wiele łatwiej jest zapobiegać powstawaniu piegów niż próbować walczyć z ich obecnością na ciele. Leczenia, pomimo, że są oferowane przez specjalistów, charakteryzują się raczej niską skutecznością i są bardzo skomplikowane.