Gastrolog Białystok

Prywatne wizyty w klinice Gastrologii Dziecięcej w Białymstoku.

Wieloletnia praca w zawodzie pediatry gastrologa nauczyła mnie, że każde dziecko jest wyjątkowe i wymaga indywidualnego podejścia i ogromnych pokładów cierpliwości i dobrej woli ze strony lekarza. Choroby układu pokarmowego są wyjątkowo nieprzyjemne, zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów. Moje wieloletnie doświadczenie oraz odpowiednie podejście do pacjenta gwarantują szybką diagnozę schorzenia oraz niezwłoczne podjęcie stosownego leczenia w celu wyeliminowania choroby. W moim profesjonalnie wyposażonym oraz dostosowanym do wymogów dzieci, gabinecie znajdą Państwo niezbędną pomoc w przypadku wszelkich schorzeń dotykających: przełyku, jelit, żołądka, odbytu, trzustki, wątroby czy też dróg żółciowych. Świadczę również usługi z zakresu poradnictwa gastrologicznego dla dzieci i młodzieży. Moja pomoc w stosunku do chorego pacjenta nie kończy się na postawieniu diagnozy i zaleceniu lekarza. Cały okres leczenia dziecko jest pod moją opieką i  w razie problemów jestem do Państwa dyspozycji o każdej porze dnia i nocy.  Jeśli twoje dziecko cierpi na bóle brzucha, ma ostre biegunki, wymioty czy istnieje podejrzenie celiakii zapraszam do umówienia się na wizytę i stawienia w moim gabinecie w Białymstoku.

Jedną z częstszych chorób genetycznych występujących w populacji jest mukowiscydoza. Jest ona związana z nieprawidłowościami w obrębie transportu elektrolitów. Śluz, produkowany przez gruczoły układu pokarmowego, oddechowego czy też rozrodczego jest zbyt gęsty. Powoduje to jego zaleganie a przez to dalsze, groźne dla ludzkiego życia powikłania i komplikacje.

W Polsce na mukowiscydozę cierpi 1200 osób. Jest to choroba genetyczna, którą dzieci dziedziczą po swoich rodzicach czy innych krewnych. Przyczyną tego schorzenia jest mutacja genu, który odpowiada za prawidłowy transport elektrolitów.

Choroba tam a znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. W wątrobie oraz trzustce powoduje, że pokarm nie jest właściwie trawiony. Śluz blokuje enzymy trawienne, które przewodami są transportowane z trzustki do jelit. Mukowiscydoza u niemowląt zaburza ich prawidłowy rozwój. Wolniej rosną a także przybierają znacznie mniej na wadze niż ich rówieśnicy. Zalegające w trzustce soki trawienne niszczą ten narząd i prowadzą do powstawania takich schorzeń jak cukrzyca i nietolerancja glukozy. Śluz zalepia także przewody żółciowe. Może to prowadzić do marskości wątroby. Choroba ta dotyka 75% cierpiących na mukowiscydozę.

Objawami mukowiscydozy ze strony układu pokarmowego u dzieci jest przedłużająca się żółtaczka noworodków, śmierdzące, zatłuszczone i obfite stolce, kamica żółciowa u dzieci, przewlekłe i nawracające zapalenia trzustki, niedrożność jelit a także słaby rozwój niemowlaka w porównaniu do rówieśników.

Objawy mukowiscydozy od strony układu pokarmowego leczy się podając choremu odpowiednie preparaty enzymatyczne a także witaminy A,D,E oraz K. W przypadku pojawienia się ostrych objawów schorzenia konieczna jest hospitalizacja.

Leki na mukowiscydozę nie są w Polsce refundowane. Miesięczny koszt terapii leczniczej to mniej więcej od 1000 złotych do 3000 złotych.

Mimo iż jest to choroba bardzo utrudniająca normalne funkcjonowanie, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, a przecież to oni chorują na nią najczęściej, istnieje szansa na poprawę tego stanu rzeczy. Intensywne badania laboratoryjne dają nadzieję na znalezienie skutecznego lekarstwa ograniczające skutki tej choroby.