Gastrolog Olsztyn

Prywatne konsultacje z rzetelnym gastrologiem dziecięcym w Olsztynie

Schorzenia dotykające układ pokarmowy dziecka stają się w dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze. Rosnąca liczba dzieci cierpiących na celiakię czy inne przewlekłe schorzenia powoduje, że wzrasta zainteresowanie pediatrami gastrologami. Pośród wielu lekarzy tylko nieliczni mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem oraz stażem pracy. Szczęśliwie trafili Państwo we właściwe miejsce. Jestem lekarzem, który leczy choroby układu pokarmowego dzieci od lat. Dzięki odpowiedniemu podejściu, wiedzy i specjalistycznie wyposażonym gabinecie zapewniam pełną, kompleksową i profesjonalną pomoc w przypadku wszelkich chorób dotykających żołądka, jelit, odbytu, przełyku czy gruczołów trawiennych dziecka. Zapewniam szybką diagnozę choroby oraz podjęcie skutecznego i właściwego leczenia w jak najkrótszym czasie. Wiem, że mali pacjenci nie zawsze chcą współpracować z lekarzami i często reagują na nich płaczem i strachem. Ważne jest więc odpowiednie podejście i komunikacja z dzieckiem tak aby proces leczenia przebiegał w jak najlepszej i przyjaznej atmosferze. Świadczę również usługi z zakresu poradnictwa gastrologicznego. Jeśli Państwa dzieci cierpią na częste bóle brzucha czy też mają inne problemy związane z układem trawiennym, zapraszam do mojego gabinetu lekarskiego w Olsztynie.

Celiakia to choroba układu pokarmowego związana z nietolerowaniem przez organizm białek pochodzenia roślinnego zwanego inaczej glutenem. Osoba cierpiąca na celiakię nie może spożywać pokarmów, które zawierają w swoim składzie ziarna a także pochodne pszenicy, jęczmienia, żyta oraz owsa. Spożywanie ich powoduje pojawienie się we krwi określonego rodzaju białka, które uszkadza i niszczy błony śluzowe jelita. Powoduje to zanik kosmków jelitowych, które odpowiadają za prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Jelita przestają spełniać swoją funkcję co prowadzi do licznych nieprawidłowości w rozwoju organizmu oraz jego normalnym funkcjonowaniu. Celiakię wykrywa się głównie między 2 a 4 rokiem życia dziecka. Zdarza się jednak że występuje również u dorosłych.

Celiakia powoduje brak łaknienia. Stan ten, jeśli się przedłuża,, prowadzi do niedożywienia oraz wyniszczenia organizmu. Celiakii towarzyszą również takie objawy jak biegunki, zwiększony obwód brzucha a także zmiany zachowania dziecka. Badania krwi wykazują znaczące niedobory białka, kwasu foliowego, żelaza a także witamin. Brak leczenia lub jego nieprawidłowe prowadzenie skutkują przewlekłym niedożywieniem organizmu a także  opóźnieniami w obrębie rozwoju dziecka. Pojawiają się niedobory wzrostu, opóźnienia wieku kostnego, wady postawy a także skrzywienia kręgosłupa. Zaobserwować można również zmiany skórne, zanikowy nieżyt żołądka, niedokrwistość niedobarwliwa opóźnienia pokwitania, zaburzenia emocjonalne w tym drażliwość, trudności w skupieniu oraz apatia.

Leczenie polega na stosowaniu diety bezglutenowej. Zastosowanie tego działania powoduje regenerację kosmków jelitowych a przez to powrotu do normalnego funkcjonowania jelit i ustąpienia objawów klinicznych celiakii. W ostrych stanach chorobowych oprócz diety bezglutenowej stosuje się także dodatkowo dietę bezmleczną oraz hipoalergiczną.

Celiakia ma różna intensywność. Nietolerancja na gluten może przejawiać się wielorakimi skutkami. Zazwyczaj najostrzejsze formy nietolerancji glutenu obserwuje się u najmłodszych pacjentów. Dzieci starsze i osoby dorosłe nie są aż tak bardzo wrażliwe. Mimo tego celiakia towarzyszy choremu całe życie i dieta bezglutenowa musi być przestrzegana przez cały czas.