Gastrolog Toruń

Rzetelny Gastrolog Dziecięcy w Toruniu – konsultacje, wizyty, diagnoza, leczenie.

Gastrologia dziecięca to bardzo wymagający obszar medycyny. Tylko najlepsi specjaliści potrafią poradzić sobie odpowiednio z małym pacjentem cierpiącym na wszelkiego rodzaju dolegliwości dotykające układu pokarmowego. Małe dziecko często nie potrafi powiedzieć co dokładnie mu dolega a dodatkowy strach przed lekarzem potęguje trudności w obopólnej komunikacji. Jestem lekarzem z wieloletnim doświadczeniem i wiem jak pracować z dziećmi oraz leczyć wszelkie dotykające ich choroby, zwłaszcza te, dotyczące układu pokarmowego. Jeśli twoje dziecko ma dolegliwości związane z przełykiem, żołądkiem, jelitami, odbytem czy też gruczołami trawiennymi, umów się na wizytę już dziś. Gwarantuję ze swojej strony pełne wsparcie, szybką diagnozę i pomoc w leczeniu Twojego dziecka, tak aby jak najszybciej i bez zbędnego stresu wróciło do pełni formy zdrowotnej. W moim profesjonalnie wyposażonym gabinecie uzyskają Państwo odpowiedzi na wszelkie pytania i rozwieją każdą wątpliwość na temat zdrowia Państwa dziecka.  Oprócz leczenia, oferuję również usługi z zakresu poradnictwa gastrologicznego dla dzieci i młodzieży. Pacjent, leczony w mojej przychodni jest pod ścisłą opieką i może liczyć na moje wsparcie o każdej porze, niezależnie czy jest to dzień czy też noc. Zapraszam do umówienia się na wizytę w moim gabinecie w Toruniu.

Biegunka to bardzo często występujące schorzenie gastrologiczne u dzieci. Spowodować ją może wiele czynników zarówno pochodzących z wnętrza organizmu w postaci wszelkiego rodzaju stanów zapalnych czy chorób dotykających różnych obszarów ciała jak i czynników zewnętrznych takich jak wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy, pokarmy na które dziecko jest uczulone czy warunki środowiskowe, niekorzystnie wpływające na prawidłowe funkcjonowanie organizmu naszej pociechy.

Do najpowszechniejszych zatruć pokarmowych, wywołujących biegunkę zaliczyć można zatrucia bakteryjne. W większości przypadków powoduje je salmonella, którą znaleźć można w takich produktach jak mięso, mleko i przetwory mleczne, jaja. Bakteria ta rozwija się w nadpsutym pożywieniu, najczęściej rozdrobnionym takim jak mielone mięso, sałatki czy majonez.

Innym patogenem, który wywołuje biegunki jest gronkowiec. Najczęściej rozwija się w kremach, mleku, lodach a także przetworach mlecznych. Znaleźć go można również w ciastkach, sałatkach i galaretkach. Czynnikiem sprzyjającym jego namnażaniu jest częste zamrażanie i odmrażanie produktów a także przetrzymywanie ich w cieple. Gronkowiec to bakteria ropna, której źródłem w produktach spożywczych jest chory człowiek. Dostaje się ona do pokarmu poprzez kontakt z chorą skórą.

Kolejnym czynnikiem wywołującym biegunki może być czerwonka bakteryjna. Bakteria ją wywołująca powoduje stany zapalne i liczne podrażnienia błon śluzowych jelita także żołądka. Najczęściej atakuje ona latem . Czas inkubacji to około 2-5 dni. Następnie pojawia się u dziecka wysoka gorączka, oraz silne kłujące bóle brzucha. Oddawanie stolca powoduje ból. Sama jego konsystencja również ulega stopniowo rozrzedzeniu. Pojawia się w nim ropa i krew. Częstotliwość wypróżniania jest bardzo duża i może powodować odwodnienie organizmu. Nie bagatelizujmy więc tych objawów u naszego dziecka!

Biegunka towarzyszy również chorobom zupełnie niezwiązanym z układem pokarmowym. Dziecko może mieć problemy żołądkowe pod wpływem ząbkowania czy nawet zwykłego przeziębienia lub grypy. W żadnym jednak wypadku nie wolno bagatelizować zagrożenie. Gdy objawy stają się niepokojąco silne należy jak najszybciej udać się do pediatry a w wielu przypadkach do wyspecjalizowanego gastrologa.