Laryngolog Białystok

Prywatna Klinika w Białymstoku – Laryngolog Dziecięcy

Od lat zajmuję się młodymi pacjentami. Jestem doświadczonym lekarzem laryngologiem, który wie jak diagnozować, leczyć i sprawować opiekę nad dziećmi cierpiącymi na schorzenia górnych dróg oddechowych. W Białymstoku często schorzenia tego typu diagnozuje i leczy lekarz pierwszego kontaktu. Czasem to nie wystarcza i drobne infekcje przeradzają się w przewlekłe stany zapalne, które są potencjalnie groźne dla zdrowia a nawet i życia dziecka. Liczne komplikacje jakie z nich wynikają mogą powodować infekcje sąsiednich tkanek a nawet całych narządów, upośledzając ich działanie. Dlatego najodpowiedniejszym działaniem w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych, które przeciągają się w czasie bądź przebiegają w sposób ostry, jest udanie się do otolaryngologa. Jeśli Twoje dziecko cierpi na schorzenia gardła, nosa, ucha, zatok, krtani czy inne dolegliwości laryngologiczne zachęcam do umówienia się na wizytę w moim gabinecie. Moje doświadczenie oraz wiedza w tym temacie zapewni szybką i trafną diagnozę oraz niezwłoczne podjęcie leczenia. Oferuję również usługi w zakresie poradnictwa laryngologicznego oraz wykonuję zabiegi takie jak płukanie ucha, wycinanie migdałków czy badania słuchu. Zapraszam do współpracy.

Marek Pyd
Fabryczna 39, Białystok
Humana Medica Omeda

laryngologia w bialymstoku zaprasza na wizyty

Chrapanie u dziecka – porady kliniki laryngologicznej

Chrapanie u dziecka to zjawisko, które nie powinno budzić zdziwienia u rodziców. Także i najmłodszych dotyka ta przypadłość. Czasem jest ona spowodowana oczywistymi czynnikami i trwa krótko, zdarza się jednak, że podłoże chrapania jest bardziej niebezpieczne a samo chrapanie trwa u dziecka dłuższy czas. Czy warto zgłosić się do lekarza specjalisty?

Chrapanie jest objawem, który utrzymując się dłuższy czas powinien wzbudzić uwagę i niepokój rodziców. W takim przypadku dobrze jest zasięgnąć rady specjalisty i umówić się na wizytę lekarską z pediatrą laryngologiem. Problemy z oddychaniem, jakim jest chrapanie, mogą mieć różne podłoże.

Czasem przyczyną chrapania jest najzwyklejszy katar. Śluzówka w obrębie nosa jest nabrzmiała zaś powietrze przechodzi przez nią nie bez trudności. Za dnia, gdy dziecko normalnie funkcjonuje i przebywa zazwyczaj w  pozycji pionowej, oddychanie jest zdecydowanie łatwiejsze. W nocy gdy leży, utrudnione oddychanie może powodować chrapanie. Ustaje ono dy dziecko wyzdrowieje.

Najczęstszą przyczyną chrapania jest powiększony migdałek. Diagnozy dokonuje lekarz laryngolog podczas oględzin gardła. W przypadku wątpliwości, może wysłać dziecko na badanie rentgenowskie lub wykonanie fiberoskopii, która polega na obejrzeniu dróg oddechowych dziecka światłowodem. Gdy diagnoza się potwierdzi lekarz może zalecić usunięcie migdałka.
Inną przyczyną chrapania może być skrzywiona przegroda nosowa. Utrudnia ona oddychania, zjawisko to nasila się gdy występuje razem z obrzękiem śluzówki nosa. Przegrodę nosową koryguje się operacyjnie, jednak dopiero po ukończeniu przez dziecko 7 roku życia, choć istnieją odstępstwa od tej zasady.

W niektórych przypadkach czynnikiem powodującym chrapanie bywają wiotkie tkanki krtaniowe i dziecka. W tym przypadku problemy występują również w dzień. Oddech jest ciężki i świszczący, często choruje a infekcjom towarzyszą również duszności. Z tego schorzenia dziecko zazwyczaj wyrasta około drugiego roku życia i nie ma potrzeby jego leczenia.

Nie wolno lekceważyć nawykowego chrapania u dzieci. Ma ono zdecydowanie negatywne skutki i przyczynia się do wielu problemów związanych z niedoborem snu i zmęczeniem dzieci. Maluch ma przez chrapanie trudności ze wstawaniem, jest zmęczony i niewyspany. W ciągu dnia bywa senny, apatyczny a także zdekoncentrowany. To z kolei prowadzi do problemów w nauce i dodatkowych kłopotów tym razem już w sferze psychicznej dziecka.

Według badań prowadzonych w grupie dzieci w wieku szkolnym, osoby które chrapały, miały zazwyczaj dużo niższe stopnie z matematyki, języka i nauk przyrodniczych. Lekarze podejrzewają, że podczas chrapania dochodzi do częściowego niedotlenienia mózgu a dodatkowy deficyt snu utrudnia właściwą koncentrację i skupienie uwagi na jednej czynności.
Jeśli twoje dziecko chrapie, warto zastanowić się nad wizytą u lekarza specjalisty. W moim gabinecie znajdą Państwo pomoc w tym nieprzyjemny i powodującym liczne konsekwencje zjawisku. Nie lekceważmy chrapania u dzieci, gdyż może być symptomem o wiele groźniejszych chorób lub powodować problemy z koncentracją. Tylko właściwa diagnoza i podjęcie odpowiedniej terapii wyleczy Wasze dziecko z chrapania!