Laryngolog Gdańsk

Rzetelny Laryngolog Dziecięcy w Gdańsku – zapraszam na prywatne wizyty.

Schorzenia laryngologiczne to bardzo częste przyczyny wizyty dziecka u lekarza. W Naszym kraju choroby górnych dróg oddechowych skutkują zazwyczaj pobytem w gabinecie u doktora pierwszego kontaktu, którego wiedza i umiejętności czasem mogą być niewystarczające do prawidłowego postawienia diagnozy oraz podjęcia skutecznego leczenia laryngologicznego. W takim wypadku często mamy więc do czynienia z pojawiającymi się przewlekłymi stanami zapalnymi, które mogą skutkować infekowaniem sąsiednich tkanek a także całych narządów w organizmie co jest już bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia dziecka. Zachęcam wiec do skorzystania z mojej oferty w przypadku każdego, mającego ostry przebieg schorzenia górnych dróg oddechowych. W moim gabinecie znajdą Państwo profesjonalną pomoc w takich schorzeniach jak ostre zapalenia gardła, zatok, krtani, przerośnięte migdałki, choroby uszu czy też innych komplikacjach laryngologicznych. Świadczę również usługi z zakresu poradnictwa laryngologicznego oraz wykonuję liczne zabiegi lecznicze takie jak płukanie ucha, endoskopia czy badania słuchu. Mój gabinet umiejscowiony w dogodnym punkcie w Gdańsku jest przygotowany tak by w pełni sprostać wyzwaniom jakie niesie leczenie młodego pacjenta i zapewnić mu maksimum opieki i troski. Zapraszam do współpracy. Jestem twoim otolaryngologiem!

Sylwia Korska
Marii Skłodowskiej-Curie 3, Gdańsk
Lifemedica

rzetelna laryngologia dziecięca dla wszystkich dzieci - gdańska klinika

Zapalanie ucha – częste dolegliwości dzieci

Zapalenie ucha to dosyć częsta przyczyna dolegliwości trapiących zwłaszcza małe dzieci do 2 roku życia.  Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia – zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego.

Zapalenie ucha środkowego w wielu przypadkach da się wyleczyć bez stosowania antybiotykoterapii, wyłącznie domowymi sposobami. Nie można jednak zaniedbywać tej choroby, gdyż nieleczona prowadzi często do wystąpienia licznych powikłań. W większości przypadków zapalenie ucha środkowego ma swój początek w zakażeniu bakteryjnym. Zdarza się jednak, że chorobę tę wywołują wirusy, np. grypy.

Zapalenie ucha środkowego rozpoczyna się zazwyczaj od trąbki słuchowej. Jest ona przewodem, który łączy gardło z uchem środkowym i ma na celu wyrównywać ciśnienie. Gdy gardło jest zainfekowane, patogeny mogą przedostać się do ucha. Czasem dochodzi także do zakażenia przez uszkodzoną błonę bębenkową oraz przez krew. Są to jednak zdecydowanie rzadsze formy nabywania tejże choroby.

Do patogenów bakteryjnych, które najczęściej wywołują zapalenie ucha środkowego zaliczamy paciorkowce a także dwoinki zapalenia płuc. Również gronkowce i pałeczki E. Coli są częstą przyczyną wystąpienia stanów chorobowych ucha środkowego.

Do objawów zapalenia ucha środkowego zaliczyć można wysoką gorączkę, która u dzieci często sięga 40 stopni. Czasem występuje sztywnienie karku, szum w chorym uchu, niedosłuch a także bolesność znajdującego się za uchem wyrostka sutkowego.

Niekiedy choroba znika sama lub wystarczy stosowanie domowych sposobów. Istnieja jednak przypadki ciężkie, w których nie obejdzie się bez przepisanego przez lekarza pediatrę antybiotyku, najczęściej amoksycyliny. Lekarz może również zalecić stosowanie kropel do nosa a także leki powodujące obkurczanie się błony śluzowej. Pomocne są także specyfiki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe.

W niektórych przypadkach mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem ucha środkowego. Schorzeniu temu sprzyjają takie czynniki jak osłabiona odporność immunologiczna błony śluzowej, odporne szczepy bakteryjne, niedoskonałości w budowie ucha środkowego a także choroby ogólnoustrojowe typu cukrzyca, alergie lub inne zaburzenia immunologiczne.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego  może być w wielu przypadkach konsekwencją ostrego zapalenia ucha. Objawia się ono wyciekiem z ucha w postaci treści śluzowej, śluzowo-ropnej a także ropnej. Często towarzyszy jej także niedosłuch. Przy przewlekłym zapaleniu ucha środkowego ból może nie występować zaś stan chorego wcale nie musi wskazywać, że w jego organizmie toczy się jakaś infekcja. W przypadku wystąpienia opisywanych wcześniej symptomów mamy do czynienia najpewniej z zaostrzeniem choroby bądź zupełnie inną przyczyną. Wyciek z ucha wiąże się z perforacją błony bębenkowej. Wyróżnia się dwa rodzaje: centralną, zwaną inaczej bezpieczną, kiedy stan zapalny dotyka tylko błony śluzowej oraz brzeżną, nazywaną inaczej niebezpieczną, kiedy stan zapalny obecny jest nie tylko w obszarze błony bębenkowej ale także kości. Niesie to ze sobą wiele komplikacji.

Mimo iż zapalenie ucha środkowego często jest łatwo wyleczalne nie warto ryzykować zaniedbania choroby i doprowadzenia do szeregu niebezpiecznych powikłań. W razie wystąpienia symptomów, należy udać się do lekarza specjalisty, który określi stan chorobowy i zaleci stosowne leczenie. Gorąco zachęcam do skorzystania z moich usług. Jako doświadczony pediatra laryngolog zapewniam pełną i profesjonalną opiekę nad moimi pacjentami.