Laryngolog Olsztyn

Lekarz Laryngolog Dziecięcy w Olsztynie – prywatne wizyty.

Jestem specjalistą od chorób dziecięcych dotykających górne drogi oddechowe. Jako doświadczony otolaryngolog wiem jak pomóc Twojemu dziecku w przypadku przewlekłych stanów zapalnych gardła, krtani, chorób zatok, przerośniętych migdałków, problemów ze słuchem czy zapaleń ucha środkowego a także innych schorzeń laryngologicznych. W moim profesjonalnie wyposażonym gabinecie znajdziesz niezbędną pomoc oraz opiekę nad zdrowiem Twojego dziecka cierpiącego z powodu dolegliwości alergologicznych. Zajmuję się również leczeniem wad wrodzonych oraz nabytych, górnych dróg oddechowych, które prowadza do licznych zaburzeń ich funkcjonowania oraz powodują powstawanie stanów zapalnych, zagrażających życiu a czasem nawet zdrowiu młodych pacjentów. Moje doświadczenie oraz staż pracy a także doskonale wyposażony gabinet lekarski gwarantują szybko i trafnie postawioną diagnozę a także skuteczne leczenie oraz troskliwą opiekę przez cały okres powrotu dziecka do zdrowia. Wiele osób zauważając u swoich pociech dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi udaje się do lekarza pierwszego kontaktu. W wielu wypadkach jest to decyzja błędna gdyż tacy lekarze nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w leczeniu schorzeń laryngologicznych. Zaufaj mi i od razu umów się na wizytę w moim gabinecie w Olsztynie.

Ilona Bagińska
al. Wojska Polskiego 39, Olsztyn
Prywatne Centrum Medyczne LACET

olsztyńscy laryngolodzy wiedzą jak pomóc każdemu dziecku

Leczenie zapalenia krtani – porady, przebieg, diagnostyka

Zapalenie krtani bywa w specjalistycznym, słownictwie medycznym nazywane jest ostrym nieżytowym zapaleniem krtani. Choroba ta bardzo często pojawia się latem, kiedy chcąc ochłodzić wygrzany organizm sięgamy po lody, zimne napoje  a także inne sposoby, powodujące znaczne zmiany temperaturowe w krótkim czasie. Schorzenie to jest bardzo częstym problemem wśród dzieci, zwłaszcza tych, cierpiących na alergie a także osób dorosłych, które palą papierosy. Wynika to z uszkodzeń śluzówki dróg oddechowych oraz aparatu rzęskowego, który pełni rolę oczyszczającą.

Bardzo powszechnym czynnikiem, który przyczynia się do wystąpienia zapalenia krtani jest nagłe i silne obniżenie temperatury błony śluzowej lub przetrenowanie głosu, często występujące w zawodzie nauczycielskim. Wpływ na wystąpienie choroby mają również infekcje wirusowe gardła. Nie zapominajmy również o alergiach, które także bywają czynnikiem powodującym zapalenie krtani. Wpływ mają także czynniki środowiskowe jak suche i zanieczyszczone powietrze.

Pierwszymi objawami zapalenia krtani jest zazwyczaj lekko podwyższona temperatura, katar a także występowanie suchego, nieprzyjemnego kaszlu. W ciągu kilku dni od infekcji objawy zaczynają się zaostrzać. Powodują one, występującą zazwyczaj we wczesnych godzinach rannych tzw. Duszność wdechową a także gwałtowne i silne napady kaszlu. Charakterystycznym symptomem zapalenia krtani jest także stale występująca i będąca bardzo uporczywą, chrypka. Czasem przeradza się ona w bezgłos. Chory skarży się ponadto na uczucie drapania i pieczenia w gardle a także znaczącą suchość w jego obrębie. O ile opisane objawy nie są niebezpieczne dla dzieci starszych czy dorosłych o tyle wśród niemowlaków i małych dzieci mogą być zagrożeniem dla życia. Wynika to z innej nieco budowy dróg oddechowych, które są zdecydowanie węższe. Każdy obrzęk, może kończyć się dużymi kłopotami z oddychaniem i dusznościami.

Odpowiednie leczenie będzie charakteryzowało się wyeliminowaniem stanu zapalnego. Stosuje się w tym przypadku leczenie farmakologiczne. Dziecko z zapaleniem krtani powinno przebywać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu o niezbyt wysokiej temperaturze, najlepiej w okolicy 21 stopni. Powietrze powinno być odpowiednio nawilżone, by nie powodować dalszych podrażnień podczas oddychania. Dobrze jest w tym celu zaopatrzyć się w odpowiedni nawilżasz lub przynajmniej rozkładać na grzejnikach zmoczone ręczniki lub naczynia z parującą wodą. Bardzo skuteczne w leczeniu zapalenia krtani są odpowiednie inhalacje, oczywiście prowadzone w sposób zalecony przez lekarza. Wdychanie parującej wody z rozpuszczonymi w niej lekami znacząco podwyższa efektywność działań leczniczych. Ten sposób podawania leków może być jednak stosowany tylko w przypadku dzieci starszych, które umieją już robić głębokie i mocne wdechy. W innym wypadku taka forma leczenia może być nieskuteczna. Małym dzieciom można podawać maści z eukaliptusa lub tymianku i nacierać ich noski tak by środek wchłonął się i stopniowo udrażniał zatkane drogi oddechowe.

W przypadku małych dzieci zapalenie krtani jest bardzo niebezpieczne. Gdy tylko zauważą Państwo pierwsze objawy duszności lub silny kaszel natychmiast należy skorzystać z usługi specjalisty. Jako doświadczony lekarz wiem jak pomóc w tego typu chorobach i zapewnić najlepsza możliwą opiekę Państwu i Państwa choremu dziecku. Zapraszam do umówienia się na wizytę.