Laryngolog Wrocław

Prywatne wizyty u Laryngologa Dziecięcego we Wrocławiu zapraszamy.

Jestem lekarzem laryngologiem, który od lat specjalizuje się w chorobach górnych dróg oddechowych u dzieci. Z doświadczenia wiem, że większość infekcji i chorób z którymi mam do czynienia wynika ze złego leczenia przez lekarza pierwszego kontaktu bądź też wad wrodzonych takich jak chociażby krzywa przegroda. Dobrze jest więc od razu, gdy stwierdzimy zaostrzenie objawów chorobowych u naszego dziecka lub zauważymy, że choroba nie ustępuje mimo upływu dni, niezwłocznie udajmy się na wizytę do otolaryngologa. Ze swojej strony zapewniam pełna i profesjonalną pomoc w leczeniu wszelkich chorób dotykających górnych dróg oddechowych u dziecka a także innych schorzeń laryngologicznych. Mój gabinet we Wrocławiu jest odpowiednio wyposażony i umeblowany. Dysponuję sprzętem niezbędnym do prowadzenia wszelkich badań i postawienia odpowiedniej diagnozy a także wykonywania niektórych zabiegów laryngologicznych. Również wystrój wnętrza jest przygotowany tak aby mały pacjent czuł się swobodnie i komfortowo, nie myśląc, że jest na wizycie u lekarza. Świadczę usługi poradnictwa laryngologicznego a także wykonuję zabiegi płukania ucha, endoskopii czy badania słuchu. Zapraszam do współpracy.

Krzycka 94, Wrocław
Prywatna praktyka lekarska Dorota Wasilewska

prywatna klinika laryngologiczna zaprasza rodziców i dzieci do wrocławia

Częste choroby u dzieci – zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych jest zjawiskiem towarzyszącym najczęściej chorobie przeziębieniowej. Infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych najczęściej dotyka dzieci w okresie jesiennym oraz wiosennym. Zazwyczaj dolegliwość ta ustępuje sama i nie ma konieczności kontaktowania się z lekarzem oraz stosowania specjalistycznych środków farmakologicznych. Jednak czasem bez interwencji lekarskiej się nie obędzie. Do lekarza należy zgłosić się gdy drożność nosa jest upośledzona w czasie dłuższym niż 10 dni i nie widać żadnych przesłanek do tego, że stan ten się poprawi. Specjalista powinien obejrzeć dziecko także w przypadku nasilenia się objawów, nawet po wcześniejszym jej pozornym ustąpieniu lub złagodzeniu objawów. Do lekarza warto też udać się gdy dolegliwości są wyjątkowo silne i mają ostry przebieg. Występuje wysoka gorączka, powyżej 39 stopni przez 3 dni z rzędu a także istnieje obrzęk i ból okolic oczodołów.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych jest rozpoznawane gdy dolegliwości nie są zbyt uciążliwe, występuje min. umiarkowane zatkanie i wyciek z nosa a także ból lub rozpieranie w okolicach twarzy. Stan ten jednak charakteryzuje się długotrwałym występowaniem, powyżej 12 tygodni. Zazwyczaj diagnoza tego schorzenia jest trudna do przeprowadzenia zaś wykrycie jego przyczyny jest bardzo skomplikowane. Może za nie odpowiadać zarówno tylko jeden problem lub wiele czynników skumulowanych ze sobą. W większości przypadków objawy przewlekłego zapalenia zatok przynosowych ustępują samoistnie mniej więcej w okresie 6-8 roku życia kiedy układ odpornościowy dziecka dojrzewa i zwiększa się jego funkcjonalność i wydajność.

Zapalenie błony śluzowej czy też zatok przynosowych jest powszechnym zjawiskiem i dotyka 15-20% całej populacji w ciągu roku. W dużej mierze ma przebieg ostry a jego przyczyną jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Zakażenia bakteryjną stanowią niewielki odsetek zachorowań i dotyczą zazwyczaj dzieci w wiek 3-6 lat.

ból ucha i gardła u dzieci

Wirusowe choroby przeziębieniowe odpowiedzialne za zapalenia zatok przynosowych objawiają się bólem gardła, kichaniem, złym samopoczuciem a także bólami mięśniowymi, zatkanym i cieknącym nosem oraz uporczywym kaszlem.

W przypadku bakteryjnych zapaleń błony śluzowej i zatok przynosowych objawy to upośledzenie drożności nosa a także silny wyciek wydzieliny. Kaszel występujący całą dobę z tendencją do nasilania się wieczorem. Często też pojawia się wysoka gorączka.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to zatkany i cieknący nos a także wyciek z nosa spływający po tylnej ścianie gardła. Innym objawem jest także ból i uczucie rozpierania w okolicy twarzy oraz upośledzenie węchu. Objawy towarzyszą zazwyczaj przez długi czas, dłuższy niż 12 tygodni są bardzo nasilone.

Zapalenia przeziębieniowe wymagają u dziecka leczenia objawowego, chociaż zazwyczaj w warunkach domowych. Dziecku podaje się leki przeciwgorączkowe a także duże ilości płynów. W przypadku gdy objawy trwają dłuższy czas lub pojawia się wysoka gorączka – powyżej 39 stopni niezbędna jest wizyta u lekarza Przewlekłe infekcje również wymagają interwencji specjalisty. W tym wypadku wizyta lekarska może być połączona z wywiadem alergologicznym czy laryngologicznym.

Nie lekceważmy zapaleń zatok przynosowych u naszego dziecka. Choć czasem są one związane ze zwykłym przeziębieniem i szybko ustępują to jednak w wielu przypadkach mają zdecydowanie ostry przebieg i prowadzą do groźnych i niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Również dolegliwości przewlekłe osłabiają organizm i powinny być skontrolowane przez specjalistę. Zapraszam do umówienia się na wizytę w moim gabinecie. Zapewnię ze swojej strony pełna i profesjonalną pomoc lekarską oraz służę radą w czasie prowadzenia leczenia.

Bardzo powszechnym czynnikiem, który przyczynia się do wystąpienia zapalenia krtani jest nagłe i silne obniżenie temperatury błony śluzowej lub przetrenowanie głosu, często występujące w zawodzie nauczycielskim. Wpływ na wystąpienie choroby mają również infekcje wirusowe gardła. Nie zapominajmy również o alergiach, które także bywają czynnikiem powodującym zapalenie krtani. Wpływ mają także czynniki środowiskowe jak suche i zanieczyszczone powietrze.

Pierwszymi objawami zapalenia krtani jest zazwyczaj lekko podwyższona temperatura, katar a także występowanie suchego, nieprzyjemnego kaszlu. W ciągu kilku dni od infekcji objawy zaczynają się zaostrzać. Powodują one, występującą zazwyczaj we wczesnych godzinach rannych tzw. Duszność wdechową a także gwałtowne i silne napady kaszlu. Charakterystycznym symptomem zapalenia krtani jest także stale występująca i będąca bardzo uporczywą, chrypka. Czasem przeradza się ona w bezgłos. Chory skarży się ponadto na uczucie drapania i pieczenia w gardle a także znaczącą suchość w jego obrębie. O ile opisane objawy nie są niebezpieczne dla dzieci starszych czy dorosłych o tyle wśród niemowlaków i małych dzieci mogą być zagrożeniem dla życia. Wynika to z innej nieco budowy dróg oddechowych, które są zdecydowanie węższe. Każdy obrzęk, może kończyć się dużymi kłopotami z oddychaniem i dusznościami.