Okulista Bydgoszcz

Twój okulista dziecięcy w Bydgoszczy – prywatne konsultacje.

Dzień dobry

Jako lekarz specjalizujący się w dziedzinie okulistyki dziecięcej, zajmuję się diagnozą i leczeniem chorób oczu w Bydgoszczy. Wszelkie niepokojące symptomy, zauważone u Twojego dziecka, takie jak pogorszenie widzenia czy częste bóle głowy powinny być szybko zdiagnozowane przez odpowiedniego specjalistę. Zapraszam do swojej kliniki na wizytę, która z pewnością wyjaśni Państwa wątpliwości i w razie konieczności będzie wstępem do zastosowania odpowiedniego leczenia chorób oczu Waszych dzieci. Zajmuję się również badaniem wzroku noworodków i niemowląt. Serdecznie zapraszam do współpracy.

Częste choroby i dolegliwości oczu u dzieci.

Istnieje wiele schorzeń i dolegliwości wzrokowych z jakimi mogą zmagać się dzieci.Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia tych zaburzeń jest kluczowa do utrzymania zdrowia oczu.

Utrata ostrości widzenia orz zaburzenia skupienia wzroku to ważne sygnały do złożenia wizyty w mojej klinice okulistycznej. Oprócz tego często leczę takie choroby jak zez, zaćma, jaskra, niedowidzenie czyli „leniwe oko”, krótkowzrocznośc oraz dalekowzroczność. Zajmuję się badaniem dna oka, leczeniem urazów mechanicznych, doborem okularów oraz chirurgią laserową

Jeżeli Twoje miasto to Bydgoszcz, możesz skorzystać z moich usług w moim prywatnym gabinecie w centrum miasta.

bydgoszcz to miasto z rzetelną pediatrią okulistyczną

Pomogę ci również dobrać odpowiednie okulary.

Dobór prawidłowych szkieł korekcyjnych oraz okularów jest niezwykle ważny dla Twojego dziecka.

Wiadomość, że Twoje dziecko będzie musiało nosic okulary może być dla niego emocjonalnym przeżyciem. Pomimo coraz to nowszych i modniejszych oprawek, okulary nadal wzbudzaja niechęć oraz powodują zawstydzenie u niektórych dzieci i nastolatków.

Najważniejsze to jednak rozwijać pozytywne nastawienie. Jako okulista pediatra jestem w stanie wytłumaczyć maluchowi, że dzięki okularom będzie widział świat w sposób wyraźniejszy i dokładniejszy.

Częste dolegliwości okulistyczne u dzieci:

Jedną z najczęstszych dolegliwości oczu u dzieci jest bez wątpienia zapalenie spojówek. W zależności od rodzaju infekcji może biec przebieg w postaci izolowanego zapalenia lub części większej, ogólnoustrojowej infekcji, obejmującej inne obszary ludzkiego ciała. Często zapalenie spojówek jest powiązane z chorobami górnych dróg oddechowych. Jako okulista pediatra dbam aby moi pacjenci byli dobrze poinformowani na temat tej choroby.

Zapalenie spojówek ma swoje podłoże w obecności wirusów, bakterii oraz alergenów. Najbardziej widocznym i powszechnym objawem jaki towarzyszy tej dolegliwości jest objaw czerwonego oka, który charakteryzuje się jego przekrwieniem. Inne objawy to uczucie swędzenia, pieczenia a także piasku pod powiekami. Chore dziecko na zapalenie spojówek często też skarży się na światłowstręt oraz łzawienie. Wystąpienie wymienionych objawów nie musi od razu alarmować nas i nie ma konieczności udawania się od razu do lekarza okulisty. Problem występuje gdy wspomniane objawy nie ustępują. Jak już było wspomniane zapalenie spojówek może być towarzyszem innych schorzeń, np. górnych dróg oddechowych. W takim przypadku wizyta u lekarza jest już koniecznością. Zapalenie spojówek różni się w zależności od tego, jaki patogen je spowodował.

Wirusowe zapalenie spojówek może być infekcją pojawiającą się lokalnie lub stanem zapalnym, który towarzyszy innym, szerszym ogniskom infekcji, takim jak grypa, przeziębienie. Wirusowe zapalenie spojówek najczęściej ustępuje samoistnie. Ważna jest w tym przypadku higiena. Częste mycie rąk, pamiętanie o niepocieraniu i dotykaniu oczu brudnymi rękoma jest bardzo ważne. W niektórych przypadkach wirusowe zapalenie spojówek może przeistoczyć się w postać bakteryjna.

Bakteryjne zapalenie spojówek ma podobne objawy do wirusowego. Towarzyszy mu wydzielina ropna, która zlepia powieki i rzęsy. Występowanie tego objawu daje prawie stu procentową gwarancję na to, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Tego typu schorzenie ma gwałtowny przebieg. Pojawia się nagle. Może trwać nawet do czterech tygodni. Najczęstszym powodem zakażenia jest pocieranie oczu brudnymi rękami. Bakteryjne zapalenie spojówek jest groźnym schorzeniem, które zdecydowanie wymaga konsultacji z lekarzem. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię w postaci kropel i maści.

Kolejnym rodzajem zapalenia spojówek jest to, wywołane przez bakterię Neisseria gonorrhoeae . Zwane jest też również zapaleniem rzeżączkowym. Najczęściej występuje u noworodków. Podłoże tego zapalenia leży w stanie chorobowym matki. Noworodek doznaje zakażenia z dróg rodnych matki. Objawami są: silny obrzęk powiek, ropienie z oczu. Choroba ta jest niezmiernie rzadka ze względu na zabiegi zapobiegawcze, stosowane zaraz po porodzie. Dziecko tuż po urodzeniu ma zakraplane oczy roztworem azotanu srebra który zabija wiele patogenów w tym i Neisseria gonorrhoeae.

Oprócz infekcji wywoływanych przez patogeny istnieje też nieinfekcyjne zapalenie spojówek. Powiązane jest ono z alergiami a także podrażnieniami narządu wzroku np. przez łuk elektryczny powstały podczas spawania.