Okulista Olsztyn

Prywatne konsultacje Okulisty Dziecięcego w Olsztynie. Serdecznie Zapraszam.

Zapraszam Państwa do skorzystania z usług jakie oferuję w zakresie badania, diagnozy i leczenie narządu wzroku Państwa dzieci. Jako doświadczony lekarz okulista w Olsztynie, z wieloletnim stażem, zapewniam kompleksową i profesjonalną pomoc przy wszelkich dolegliwościach oczu a także symptomach mogących sugerować problemy ze wzrokiem. Specjalizując się w leczeniu wzroku dzieci. Spotykam się z wieloma wadami i chorobami takimi jak astygmatyzm, zez, krótkowzroczność, zaćma, jaskra czy choroby nerwu wzrokowego. W każdym przypadku podchodzę do małego pacjenta w sposób zindywidualizowany i w pełni profesjonalny, wychodząc z założenia, że każdy człowiek jest inny i wymaga przez to innego podejścia. U mnie dobiorą Państwo odpowiednie szkła korekcyjne poprawiające ostrość widzenia u Waszych dzieci a także uzyskają Państwo odpowiedzi na wszelkie nurtujące was pytania związane z higieną i wadami wzroku.

Częste choroby i dolegliwości oczu u dzieci.

Istnieje wiele schorzeń i dolegliwości wzrokowych z jakimi mogą zmagać się dzieci.Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia tych zaburzeń jest kluczowa do utrzymania zdrowia oczu.

Utrata ostrości widzenia orz zaburzenia skupienia wzroku to ważne sygnały do złożenia wizyty w mojej klinice okulistycznej. Oprócz tego często leczę takie choroby jak zez, zaćma, jaskra, niedowidzenie czyli „leniwe oko”, krótkowzrocznośc oraz dalekowzroczność. Zajmuję się badaniem dna oka, leczeniem urazów mechanicznych, doborem okularów oraz chirurgią laserową

Jeżeli Twoje miasto to Olsztyn, możesz skorzystać z moich usług w moim prywatnym gabinecie w centrum miasta.

dziecko w olsztynie u okulisty patrzy w kamerę

Pomogę ci również dobrać odpowiednie okulary.

Pamiętaj, że dobór odpoweidnich szkieł korekcyjnych to kluczowa sprawa dla zdrowych oczu naszych dzieci, dlatego tak ważne jest aby zrobił do specjalista. Źle dopasowane mogą przynieść odwrotne do zamierzonych skutki, które potem trzeba dodatkowo leczyć.

Okulary musza być lekkie i komfortowe tak aby nie sprawiały dziecku kłopotu i zapewniały jak najlepszy komfortą wygodę noszenia.

Istotne jest również odpowiednie dopasowanie. Okulary nie mogą nigdzie uciskać ani zanadto odstawać. Muszą dobrze przylegać do uszu i nosa. Tylko dobre dopasowanie gwarantuje komfort noszenia.

W moim centrum okulistycznym często zmagam się z schorzeniami narządu wzroku u wcześniaków.

Jednym z częstych problemów z jamimi spotykam się w swoim gabinecie w Olsztynie jest Retinopatia. Jest to schorzenie występujące u wcześniaków. Jej przyczyną jest uszkodzenie siatkówki powstałe na etapie okołourodzeniowym. Naczynia siatkówki ulegają uszkodzeniu przez wolne rodniki, które pojawiają się w siatkówce na skutek zaburzeń równowagi między występującymi procesami oksydacyjnymi oraz antyoksydacyjnymi. Na tym etapie rozwoju, organizm dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z występowaniem wolnych rodników. Schorzenie to dotyczy 10-15% urodzonych przedwcześnie dzieci i w chwili obecnej jest najczęstszą przyczyną ślepoty u dzieci.  Siatkówka kończy rozwój w obszarze unaczynienie w ok 4 miesiącu życia płodowego. Do tego czasu  tlen jest otrzymywany przez nią w postaci dyfuzji. W sytuacji gdy dziecko rodzi się przedwcześnie ryzyko retinopatii znacząco wzrasta. Ważne jest więc badanie okulistyczne u dzieci powtarzane w 4 8 i 12 miesiącu życia.

Retinopatia może być leczona na wiele sposobów. Wykonuję w jej przypadku takie zabiegi jak laserowa korekta wzroku, fotokoagulacja czy krioterapia. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się leczenie chirurgiczne. Najskuteczniejszą formą terapii jest leczenie laserowe. Jego skuteczność oceniana jest na mniej więcej 85% wykonanych zabiegów. Leczenie to polega na niszczeni komórek wrzecionowatych. Hamuje to ich rozwój a przez to rozplem naczyń krwionośnych w obrębie siatkówki. Zabieg ten powinien być wykonany natychmiast, gdy zauważone zostaną pierwsze ogniska proliferacji. Mimo skuteczności leczenia tego typu schorzenia istnieje jednak duże prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Terapia lecznicza może skutkować takimi zjawiskami jak krótkowzroczność, zez, jaskra wtórna, małoocze czy występujące w późniejszym okresie odwarstwianie siatkówki. Podczas ciąży dobrze jest by matka przyjmowała witaminę H. Nie ma jednak skutecznego sposobu, który zapobiegałby powstawaniu retinopatii wcześniaków.

Często retinopatia ustępuje samoistnie lub zahamowaniu ulega jej rozwój. Dzieje się tak najczęściej we wczesnych stadiach rozwoju. Jest to zjawisko niezbadane jeszcze przez lekarzy.

Zanim zdecydujesz się na badanie wzroku Twojego dziecka, pamiętaj

Dzieci to nie są mali dorośli. Często nie potrafią dokładnie sprecyzować co im dolega. Pytania medyczne nie są dla nich w pełni zrozumiałe, są bardzo niecierpliwi i rozproszeni co powoduje rożne kłopoty podczas badań lekarskich. Jako fachowy pediatra wiem jak leczyć dzieci w sposób, który sprawia, ze są spokojne, nie denerwują się i są skłonne do współpracDodatkowo, jako okulista dziecięcy używam sprzętu specjalnie dostosowanego dla dzieci. Większość pediatrów ma gabinety zaprojektowane z myślą o dzieciach. Obejmuje to sale egzaminacyjne i poczekalnie, które mogą mieć zabawki, filmy i materiały do ​​czytania dla dzieci. Dzięki temu stwarzamy miłe i komfortowe środowisko dla dziecka.
Jeśli pediatra sugeruje, że Twoje dziecko powinno mieć zbadany wzrok, to należy mu zaufać ponieważ ma on najszerszy zakres opcji leczenia, najszersze i kompleksowe szkolenia i największe doświadczenie w pracy z dziećmi oraz w leczeniu chorób ich oczu.

Donata Znyk
Specjalista Okulistyki Dziecięcej
Głowackiego 28, Olsztyn
Centrum Okulistyczne Lux Med – Olsztyn