Okulista Toruń

Twój okulista dziecięcy w Toruniu – prywatna klinika.

Witam serdecznie. Jestem okulistą dziecięcym z poradnią w Toruniu z wieloletnim stażem pracy i ogromnym doświadczeniem. Zapraszam do mojego gabinetu na wizytę, wszystkich tych, którzy chcą przebadać wzrok swoich dzieci, niepokoją się sygnalizowanymi przez nie symptomami takimi jak gorsze widzenie i częste bóle głowy oraz osobami, które chcą skonsultować problem z dziedziny okulistyki lub pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Świadczę takie usługi jak dobór szkieł korekcyjnych, kompleksowe badanie dna oka, gałki ocznej, diagnozowanie chorób narządu wzroku, uszkodzeń mechanicznych bądź dolegliwości dziedzicznych. Zajmuję się również diagnozą chorób oczu u noworodków. Zapraszam do współpracy.

Justyna Ciastek

Suleckiego 2e, Toruń

Optomedyk w Toruniu

Przyjmując swoich pacjentów w moim gabinecie najczęsciej spotykam się z takimi przypadkami chorobowymi jak: zez, krótkowzroczność, dalekowroczność, jaskra, zaćma, zapalenie spojówek. Oprócz tego zajmuję się badaniem dna oka, mikrochirurgią oraz chirurgią laserową. Nadzoruje przebieg leczenia urazów mechanicznych oraz przepisuję i dobieram szkła korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Jeżeli Twoje miasto to Toruń, możesz skorzystać z moich usług w moim prywatnym gabinecie w centrum miasta.

dziecko u okulisty w toruniu

Pomogę ci również dobrać odpowiednie okulary

Konsultacje i wizyty specjalistyczne nie muszą być nie miłe. Zapraszam do mojej prywatnej poradni na badanie wzroku w celu doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych dla twojego dziecka, które pomoga zniwelować wykrytą wcześniej wadę wzroku.

Daltonizm jest chorobą dziedziczą, dotykającą narząd wzroku i wynikającą z nieprawidłowości w budowie siatkówki oka. Schorzenie to dotyczy praktycznie jedynie mężczyzn i dzieci. Potocznie istnieje przekonanie, że osoby cierpiące na daltonizm w ogóle nie rozpoznają barw. Prawda jest natomiast taka, że osoby cierpiące na tę przypadłość mają zazwyczaj problem z rozpoznaniem koloru zielonego bądź myleniem go z czerwonym.

Nazwa choroby pochodzi od angielskiego fizyka i chemika Johna Daltona, który zauważył u siebie dziwną przypadłość. Mianowicie inaczej rozpoznawał barwy. Przedmioty o kolorze zielonym widział jako czerwone. Dopiero wiele lat później zbadano dokładnie to zjawisko i okazało się, że ludzie cierpiący na tę wadę wzroku nie mają w siatkówce jednego z trzech fotoreceptorów, odpowiedzialnego za widzenie koloru czerwonego.

Przyczyną Daltonizmu jest zazwyczaj genetyka. Szacuje się, że na Daltonizm cierpi jeden na ośmiu mężczyzn. Wśród kobiet choroba ta występuje zdecydowanie rzadziej. Tylko jedna na sto cierpi na tego typu schorzenie. Daltonizm potrafi pojawić się z powodu urazu głowy kiedy dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego bądź siatkówki.  Także leki czasem wpływają na pojawienie się tego schorzenia. Na pojawienie się daltonizmu wpływ ma również cukrzyca. We wszystkich sytuacjach, gdy daltonizm nie jest dziedziczny i od urodzenia mówimy daltonizmie nabytym.

W wielu przypadkach, gdy mamy do czynienia z łagodna formą choroby, osoba na nią cierpiąca nawet nie musi sobie zdawać sprawy, że cierpi na tego typu przypadłość. Daltonizm objawia się w różnej intensywności i z różnymi objawami. Najpowszechniejszy jest dichromatyzm. W tym wypadku brakuje jednego z fotoreceptorów. Chory nie potrafi rozpoznać koloru czerwonego lub zielonego. Trichromatyzm występuje wtedy kiedy chory ma problemy z nasyceniem niektórych barw. Najcięższa odmiana daltonizmu to monochromatyzm. Chory widzi tylko kolory czarny i biały i nie potrafi rozróżnić żadnej innej barwy

Objawy daltonizmu uwidaczniają się już w wieku dziecięcym, podczas zabawy. Najczęściej choroba ta jest diagnozowana podczas okresowych badań okulistycznych. Wykrycie tego schorzenia odbywa się za pomocą odpowiedniego testu graficznego. Wykonuje się go za pomocą tzw. Tablicy Ishihary. Widać na nich liczby złożone z wielu małych kółek jednego koloru na tle kółek w innej tonacji. Dzieci ze zdrowym wzrokiem bez problemu rozpoznają cyfrę, występującą na tablicy. Te zaś, które cierpią na Daltonizm, nie będą w stanie tego wykonać. Dokładniejsze badania przeprowadza się  anomaloskopem.

Na dzień dzisiejszy nie istnieje żadna skuteczna metoda, która pozwoliłaby wyleczyć chorą osobę z daltonizmu wrodzonego. Zaburzenia kolorów są możliwe do skorygowania za pomocą specjalnych okularów. Pomagają one dostrzec barwy czerwone, zielone oraz od nich pochodne. Istnieją eksperymentalne terapie genowe, które mają dobre rokowania na przyszłość. Być może już niedługo walka z daltonizmem może zostać wygrana. Zapraszam do swojego centrum okulistycznego na konsultacje jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko może przejawiać objawy tej choroby.

Zanim zdecydujesz się na badanie wzroku Twojego dziecka, pamiętaj

Dzieci zwykle potrzebują kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do nowych okularów. Często, aby unikać noszenia będą twierdzić, że widzą rozmyty obraz.

Oto kilka pomysłów jak bezboleśnie przekonać dziecko do noszenia okularów:

  • na początku zakładaj mu tylko okulary na krótkotrwałe okresy, najlepiej kiedy jest radosny
  • niech nosi je kiedy np. ogląda swój ulubiony film
  • pamiętaj, że podczas gdy dziecko rośnie okulary mogą zacząć mocno uciskać i stać się niewygodne