Ortopeda Warszawa

Prywatne Wizyty Ortopedy Dziecięcego w Warszawie.

Dzień dobry

Jestem lekarzem ortopedą, specjalizującym się w dziedzinie ortopedii dziecięcej. Jak wiadomo dzieci, uwielbiające zabawy na świeżym powietrzu często narażone są przez to na różnego rodzaju potłuczenia, siniaki a w bardziej skrajnych przypadkach nawet na złamania i poważniejsze obrażenia ciała. W każdym takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarza specjalisty. Jestem tutaj aby pomóc Waszym dzieciom. Nie ma znaczenia czy jest to złamana ręka podczas treningu piłki nożnej czy też wybity bark podczas niewinnych zabaw w parku lub skręcenie kostki podczas zawodów sportowych. Gwarantuję pełną, kompleksową i profesjonalną pomoc oraz opiekę nad zdrowiem dzieci.

Jako ortopeda dziecięcy zajmuje się również chorobami narządów ruchu. Jeśli Twoje miasto to Warszawa a wasze dziecko ma problem ze stawami, skarży się na bóle mięśni, ma problemy z poruszaniem, bezzwłocznie udaj się do specjalisty w celu badań wykluczających lub potwierdzających schorzenia.

uwaga pomoc ortopedyczna dla dziewczynki ze zlamana noga

Schorzenia jakimi się zajmuję

Wśród schorzeń układu ruchowego, których diagnozą i leczeniem zajmuję się jako pediatra, jest nabyta lub wrodzona upośledzona mineralizacja kości. Może ona doprowadzić do osłabienia struktury kości a w konsekwencji do skrzywień, deformacji i licznych złamań a także trudności w ich gojeniu.

Schorzeniem, które najczęściej dotyka stawów jest zapalenie spowodowane ich zbyt wielkim obciążeniem. Zapalenie stawów powoduje znaczący dyskomfort fizyczny i psychiczny, spowodowany bólem, który nasila się przy wysiłku fizycznym aktywującym dany staw. Choroba ta choć kojarzona raczej z osobami dorosłymi, coraz częściej zaczyna dotykać i młodsze grupy społeczne.

Jednym z najbardziej powszechnie występujących dolegliwości układu ruchowego wśród dzieci są wady kręgosłupa polegające na nadmiernym jego wygięciu do przodu w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym, zwane lordozą lub do tyłu w odcinku piersiowym, opisane jako kifoza. Wygięcie w bok natomiast nazywane jest skoliozą.

Do równie częstych przypadłości ortopedycznych u dzieci zaliczyć można płaskostopie. U niemowlaków jest on  naturalne, jednak w dalszych etapach rozwojowych jego występowanie powinno budzić niepokój. Pomocne może okazać się odpowiednie obuwie korekcyjne, bądź ćwiczenia korygujące tę wadę. Płaskostopie nie powoduje dużego dyskomfortu w życiu i da się z nim żyć. W cięższych przypadkach lekarz może jednak zalecić noszenie odpowiedniej wkładki bądź skierować dziecko na zabieg chirurgiczny.

Gdy nasze dziecko, umiejące już chodzić, nadal stawia stopy na palcach warto skonsultować się ze specjalistą. Tego typu zachowania mogą sugerować nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa bądź systemu nerwowego. Niepokojące może być także stawianie przez dziecko stóp do środka. Do 15 miesiąca jest to raczej normalne zachowanie, jednak gdy taki stan się utrzymuje również warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Ortopeda pediatra często ma też do czynienia z łukowatymi kolanami. Stan ten, podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych dysfunkcji, jeśli utrzymuje się dłużej, powinien zostać zgłoszony lekarzowi. Może być spowodowany brakiem witaminy D i krzywicą.

dziecko potrzebuje pomocy ortopedycznej

Dolegliwości ortopedyczne z jakimi zmagają się dzieci

Płaskostopie

Ludzie z płaskostopiem stanowią około 20 procent populacji dorosłych. Płaskostopie jest zdefiniowane jako stopa pozbawiona normalnego łuku. Dobrym wskaźnikiem jeśli masz płaskostopie jest patrzeć na swój ślad po chodzeniu w wodzie .Niemowlęta rodzą się z płaskimi stopami. Zanika ono zazwyczaj około piątego roku życia. Płaskostopie występują częściej u mężczyzn i osób otyłych. Normalnie płaskie stopy są bardzo elastyczne i maleńkie mięśnie stóp działa dobrze. Rzadko osoby z płaskostopiem mają bóle stóp ze względu na ich kształt.

Płaskostopie powinno być leczone u ortopedy w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, przede wszystkim ze względów kosmetycznych, przyszłego bólu lub zaburzeń w wieku dorosłym. Jednakże, ostatnie dowody wskazują, że, ponieważ tylko niewielka część osób cierpiących na płaskostopie odczuwa ból, leczenie nie jest konieczne. Leczenie zachowawcze, polegające  na skróceniu ścięgna Achillesa polega zazwyczaj na codziennym rozciąganiu mięśni.

W bardzo rzadkich przypadkach, wskazane jest leczenie chirurgiczne. Korekcie poddawane są tkanki miękkie, tak jak wydłużenie ścięgna Achillesa, rzadko są jednak skuteczne.

Zapalenie stawu biodrowego

Zapalenie stawu biodrowego, które jest nierozpoznane i dlatego nieleczone może doprowadzić do stanu zwanego septycznym zapaleniem stawów. U małych dzieci, może być ono bardzo niebezpieczne.

Z jednej strony, biodro, które nie jest w pełni ukształtowane może wyglądać tak jakby było przemieszczone, gdy w rzeczywistości tak nie jest. Jeśli centrum wzrostu biodra (zwane nasadą kości udowej) nie jest w pełni skostniałe, może dać nieprawdziwy obraz przemieszczonego biodra.

Plan leczenia polega na tym, że chirurg musi wiedzieć na pewno, czy biodro dziecka jest naprawdę przemieszczone lub po prostu nie jeszcze w pełni ukształtowane. Zdjęcia rentgenowskie nie wystarczają, także wymagane są dodatkowe badania.

Celem stabilizacji biodra w porównaniu do przywrócenia normalnej anatomii zależy od wiedzy, czy kość udowa jest przemieszczona. Decyzje na temat odpowiedniego leczenia są również związane z wiekiem dziecka. Na przykład, dla dzieci w wieku poniżej dwóch lat istnieje inny rodzaj leczenia niż wśród dzieci starszych.

Leczenie może obejmować przedoperacyjną trakcję polegającą na wyciągnięciu przemieszczonego biodra w dół do poziomu panewki. Niektórzy chirurdzy wolą skracać (lub wydłużyć) kość udową, aby osiągnąć to samo wyrównanie. Miękkie struktury tkankowe mogą być potrzebne, takie jak wydłużenie mięśni lub ścięgien.

Czasami chirurg musi zrobić osteotomię (usunąć fragment kości udowej) w celu naprawienia problemu z kątem biodra.

Taka korekcja biodra biodra nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Może prowadzić do przewlekłego stanu sztywność biodra czy nogi.